Digital PR En Hızlı Ve En Ucuz Mecra

İnternet kullanımı ve sosyal medyanın gelişmesi sonucu markaların internet üzerinden verdiği reklamlar artarken, markanın sürekli gündemde olması için yapılan Digital PR planlamaları da yayılıyor. Digital PR çalışmalarına fazla ilgi göstermeyen Türk şirketlerin planlamayı düzgün bir şekilde yapmadığı da belirtiliyor. Digital PR’ın en hızlı ve en ucuz mecra olduğunu söyleyen MobilPR uzmanları başarı sağlamak için, planlamanın düzgün ve bilinçli bir şekilde yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Digital PR uzmanı ne iş yapar? Başarılı bir Digital PR uzmanının özellikleri nelerdir? Digital PR için başarı tanımınız nedir?

İnternet bugün her alanda kullanılıyor. Attığımız her adımda internet var. Digital hayat ortamı yaşanıyor. İnsanlar digital ortamda ister istenmez bazı izler bırakıyorlar. Bu izler istendiğinde bilinçli bir şekilde bırakılabilir. Digital PR ise bunların yönetilmesini sağlayan bir iş kolu. Digital PR uzmanı sanal ortamda bırakılan izleri önce belirler, sonra bunları gerektiği gibi düzenler. Manipülasyon tekniklerini kullanarak çalışmalar yapar. Konuyla ilgili mesajları doğru yerlere yerleştirerek vermeye çalışır. Bu alanda başarı sağlamak her şeyden önce dikkatli olmayı ve çok çalışmayı gerektirir. Bazı mesajları çok yönlü yorumlamak şarttır. Arama motorlarını çok iyi kullanmak için konu başlıklarını iyi belirlemek en önemli unsur. Bu size çalışmanızla ya da temsil ettiğiniz markanızla ilgili kim ne söylüyor bunu bilme kolaylığını sağlar. Başarılı Digital PR’cı sanal dünyada kendi kurguladığının dışında neler yaşandığını iyi bilen ve bunlara karşı senaryolar üreterek negatif durumları pozitife anında çevirebilendir. Bunu dışında tüm bu işleri yaparken de sanal dünyanın güvenlik sorunlarına da dikkat etmek bir zorunluluktur.

Digital ortamda itibar yönetimi nedir kısaca açıklayabilir misiniz?

Digital dünyada var olmak bugün herkes için, her kurum için çok şey demek. Siz isteseniz de, istemeseniz de iyi ya da kötü bir itibarınız oluşuyor. Önemli olan bu itibarı yönetmek, olumlu hale getirmek. Bunu da bir örnekle açıklamak isterim. Enerji sektöründe dünya beşincisi bir kuruluşun taşrada ki bayisinin müşterisi bir tüketici şikayet sitesine şikayetini bildiren bir mail atıyor. Bu kuruluşun adıyla arama motorlarında search yaptığınızda bu şikayet mektubu çıkıyor. Firma sahipleri siteyi arayıp kaldırın bu diye rica bulunuyor. Site yazıyı kaldırmıyor. Şikayet yazısı orda duruyor. Enerji firması ile ilgili çok sayıda haber olmasına rağmen ilk olarak ulaşılan şikayet mektubu. Aslında firma yazını kaldırılmasını talep etmek yerine şikayeti cevaplasa daha kalıcı ve etkin bir itibar oluşur. O yazıyı cevaplamak tüketicinin sorunun çözmek bir itibar yönetimidir. Kısacası o şikayet mektubu bir fırsattır. Tüketicinin şikayeti kaldığı sürece sizin bu duruma yaklaşımınızda kalacaktır. Önemli olan bu tip durumlarda ne yapacağınızı bilmektir.

Sizce her marka artık bir Digital PR planına sahip olmalı mı? Bu bir gereklilik mi?

Her marka dersek bunu kısıtlamış oluruz. Bana göre internet üzerinden mail gönderen, alışveriş yapan hemen herkesin kişisel ya da kurumsal bir PR planı olmalı. Bu size çok uçuk gelebilir. Fakat yapılan her işlemde bir CRM datası oluşuyor. Bunu nerede ve nasıl kullanılacağı belli olmuyor. Girdiğiniz bir bilgi sizi elma kurdunu sevenler derneği üyesi yapabilir. Ya da hiç savunmadığınız karşı olduğunuz bir görüşün destekçisi olabilirisiniz. Özellikle medyatik kişilerin mutlak bir PR planı olmalıdır. Markalar ve kurumlar açısından da bu böyledir. Sanal dünyada faaliyet gösteren PR’cıların öncelikle temsil ettikleri kurum kuruluş ve kişiler için bir kriz planı geliştirmeleri gerekir.

 

Gözlemleriniz doğrultusunda Türkiye’deki şirketler doğru online stratejiler uygulayabiliyor diyebilir miyiz?

Bu soruya ülke ekonomisi üzerinden bakıp üzüntü ile cevap veriyorum. Çünkü online stratejileri uygulayabilen firma sayısı 10’u geçmiyor. Bunların içinde doğru uygulayanları sorarsanız bir elin parmağını geçmez. Yaş ortalaması 18-30 arası digital dünyayı çok iyi tanıyan digital PR’ı çok iyi bilen viral kampanyalar yaratabilecek yönetebilecek kadrolar var. Fakat müşteri pozisyonundaki kurumların yönetiminde söz sahibi olanlar sanal dünyanın nimetlerini inkâr ettikleri için, bu kadrolar atıl bir durumda. Size bir örnek vereyim. 400 öğrencisi olan bir özel eğitim kurumuna Facebook uygulamaları için teklif verdik. Teklifi vermeden küçük bir araştırma yaptık. Okuldaki hemen herkesin bir Facebook account’u vardı. Ama okul müdürü ve yönetim kurulu üyelerinin Facebook konusunda bilgileri yoktu. Anlamını kavrayamadıkları teklifimiz karşısında cin çarpmışa döndüler. Sert bir konuşma ile bizi geri çevirdiler. Oysa biz onlara doğru bir yönetimle ortalama 160 bin kişiye ulaşma şansı yaratacaktık. Okulun 400 öğrencisinin ortalama Facebook’da 400 arkadaşı var. Bunların içinde akrabalarda dahil. Facebook mantığı ile o eğitim kurumu, yaratacağımız viral kampanyalarla 160 bin kişinin hafızasına oturacaktı. Bu 160 bin kişinin içinde kategorisazyon yapıldığında okulun hedef kitlesi olan ortalama 6 bin kişiye mesaj yollanabilecekti. Kısacası hem reklam hem de pazarlama olanağını kaçırdılar.

Digital PR çalışmasının firmalara, markalara sağladığı avantajlar nelerdir? Bir firma neden Digital PR yapmalı?

Digital PR her şeyden önce en hızlı ve en ucuz mecra durumunda. Başarılı bir kampanya ile çok kısa bir süre içinde milyonlara ulaşabiliyorsunuz. İkinci olarak kalıcı olma özelliği var. Eğer markanızı sanal dünyanın gündeminde HIT olan bazı başlıklara bağlamayı başarabilirseniz, kampanyalarınız başarılı olur. Ucuz hızlı ve kalıcı bir tanıtım pazarlama mecrasını tüm firmalara tavsiye ederiz.

Başarılı bir itibar yönetimi çalışması digital platformda nasıl yapılabilir, örneklendirerek anlatabilir misiniz?

Bu konuda örnek vermek istemiyorum. Fakat az önce söylediğim gibi sanal dünyada tek başınıza başarılı olmanız mümkün değil. HIT olan başka başlıkları kendinize araç olarak kullanabilirsiniz. Buna şöyle kısa bir açıklama yapabilirim. Trenin peşinden koşmak yerine giden trene binmek daha karlı olacak ve sanal dünyadaki Digital PR çalışmaları için büyük başarı getirecektir. Bunu içinde öncelikle arama motorlarını çalışma mantıklarını çok iyi bilmek gerekir. Buna bir örnek verebilirim. Bugün sanatçı Nejat İşler ismin taradığınızda, Kaybedenler Kulübü’ne oradan, Ferdi Özbeğen’in Dilek Taşı şarkısına ulaşırsınız. Bu şarkı unutulmak üzereyken giden trene binmiş. Yani çok izlenen bir filmde müzik olarak yer almıştır. Bu sayede dailymotion.com başta olmak üzere birçok video müzik sitesinde izlenme rekoru kırmıştır. Kısacası sanal dünyayı, iyi inceleyip, anlayıp, yorumlamak gerekiyor. Bunu başarabilirseniz müşterinizi başarıya götürebilirsiniz. Son olarak söylemek istediğim şey de şu. Sanal dünya dev bir canavar gibi. Bizde bu canavarı sürekli izlemek zorundayız. İzleyerek canavarın ağızından çıkan alevden yararlanarak yanmadan yemek pişirmek mümkün. Ama en küçük hatanızda sanal dünya canavarının sizi kavuracağında unutmayın. Dijital ortamda yapılan itibar yönetimi çalışmasının geleneksel medya ile birlikte mi yürütülmesi gerekiyor.

 

İtibar yönetimi ancak bu iki düzlemde aynı anda kullanılırsa mı hedefe ulaşılabilir?

Geleneksel medya ile birlikte yürütmek gerek çünkü geleneksel medyada ki tüm mecraların hepsi sanal dünyada varlar. Yapacağınız tüm medya çalışmaları siz istesenize, istemeseniz de bir şekilde birbirine karışıyor. Geleneksel medya için yapacağınız çalışmalarda Digital PR’ı da unutmadan hareket etmeniz gerek. Bununla birlikte digital mecraları web siteleri haber portallarını unutmamak gerek.

Sosyal medya kişilerin ve/ya kurumların itibar yönetimi için ne gibi avantajlar ve dezavantajlar sağlıyor?

Günümüzde sosyal medya içinde olmak ya da olmamak sizin elinizde değil. Bir şekilde bulaşabiliyorsunuz. Önemli olan ortaya çıkan profile iyi bakmak. Bana göre kötü sonuçları iyi avantaj olarak kullanmanın yollarını bulmak gerek.

Sosyal medyada kişisel ya da kurumsal itibarımızı zedeleyecek faaliyetler nelerdir? Kısaca bahsedebilir misiniz?

Bunları tek tek saymak sizce mümkün mü? Şöyle yaparsan böyle olur demek mümkün mü? Çünkü sizin dışınızda gelişen ve hızla büyüyen bir ortam var. Önemli olan ortaya çıkan durumda pay çıkarmaktır. Dünyanı en başarılı ekonomistleri kriz ortamlarında kar sağlamayı bilenlerdir. Ülkemizin en ünlü markalarından birinin ürünü bir alış veriş sitesinde satışa sunuluyor. Markanın site ile anlaşması yok. Doğrudan bir bağlantısı yok. Fakat satış sitesi markanın adını zikrederek ürünü satışa çıkarmış. Sitenin kendi iç zorlukları nedeniyle ürün müşteriye ulaşmamış. Müşteri siteyi hiç dikkate almadan markadan şikayetçi oluyor. Binlerce dolarlık sosyal sorumluluk projeleri yüklenen ciddi PR çalışmaları yapan marka sanal dünyada bir anda karşınıza sorunlu olarak çıkıyor. İnsanlar işin kötü tarafı neymiş diye şikayeti incelemeye başladığında kötü haber karşımıza çıkıyor. Böylece kötü haberle marka çok okunanlara listesinde ye alıyor.

İşte Digital PR’cının burada buna çözüm bulması gerek. Firmalara dijital medyada itibar yönetimi için neler tavsiye edebilirsiniz?

En baştan beri söylüyorum sosyal medyanın iyi anlaşılması ve takip edilmesi gerek. Geçtiğimiz yıla kadar geleneksel medyanın takibi yapılıyordu. Örneğin bu sektörün en başarılı kuruluşu Medya Takip Merkezi ile çalışıyoruz. Bakın ben burada bu kelimeleri sarf etmekle Medya Takip Merkezi’nin adını geçirmekle Digital PR hizmeti veriyorum. Medya tarama şirketleri sosyal medyayı takip edemiyorlardı fakat geçen sene Cüneyt Karakaya’nın kurduğu BoomSonar şirketi sosyal medyayı ciddi şekilde takip edip, raporluyor. Bu çok büyük bir avantaj. Öte yandan kısa süre önce yaşadığımız bir olay vardı. Müşterilerimizden birisi uzun süren durağanlık ve sıkıntılı dönemi sonrasında yeniden faaliyete geçmeye karar verdi. Fakat bu arada müşterimizle ilgili olumsuz yayınlanan sadece Google’da yayınlana 4 bin 532 olumsuz haber vardı. Müşteri bunların temizlenmesi için bir kişi ile anlaştığın söyledi. Biz de bu arkadaşla görüşmek için randevulaştık. Sanal ortamda temizlik yapacak arkadaş bizi sıradan basit bir PR şirketi olarak gördü. Yapacaklarını anlattı ve 50 bin dolar istedi. Genç arkadaşımızın izleyeceği yöntemi dinlerken hayretler içinde kaldık. Çünkü bu kişi büyük yayın kuruluşlarının Fire Wall’larını aşıp içerden haberleri silmeye çalışacaktı. Sizin de bildiğiniz gibi bu büyük bir suçtu. Arkadaşa teşekkür ettik, sonra müşterimize bunun imkansız olduğunu, gerçekleşirse de suç olduğunu söyledik. Sanal dünyada zarar görenlerin bu tip kişilere rağbet etmemelerini tavsiye ederim.

 

Sizce, kullanıcı odaklı web siteleri marka yönetimi ya da itibar yönetimi için uygun platformlar mıdır?

Bu sorunuza az önce ki söylediklerimi tekrarlayarak cevap vermek istiyorum. Digital PR ağzından alev saçan bir canavar. Siz doğru zamanda doğru projelerle bu devin ağzından çıkan alevle yemek pişirip keyif sürebilirsiniz. Ya da bir anlık heyecanla attığınız yanlış adımda canavar sizi kavurabilir. Bu konuda duruma ürüne markaya hitap ettiği kesime göre hareket etmek gerek.

Leave a Reply