PR ve Medya

Medya iletişimi ve halkla ilişkilerin yanı sıra organizasyon, pazarlama danışmanlığı alanlarında verilen hizmetler uzmanlık ister. Özellikle medyanın içinde yaşayan bir kadroya sahip olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Profesyonel ve deneyimli bir kadro ile müşterilerine hizmet veren Mobil PR, bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar ile başarıyı yakalamıştır. Bu başarıda kendi alanında isim yapmış şirketlerle çalışmasının payı büyüktür.
MEDYA İLİŞKİLERİ

Kurum dergisi
Web sitesi
E-bülten içerikleri
Özel konulu kitap ve kitapçıklar
Makaleler Özel proje dosyaları
Kamu yazışmaları
Faaliyet raporu

Tüketici yazışmaları
Broşür Katalog
Tanıtım filmi Sinopsis ve senaryoları
Konuşma metinleri
Basın kitleri
Basın bültenleri
Basın bülteni gönderim ve takibi

Özel röportajlar
Basın sohbet yemekleri
Basın gezileri
Özel haber çalışmaları
Basın takip ve raporlaması

KURUMSAL İTİBAR YÖNETİMİ

kurumsal irtibat
Kurumlarında, kişiler gibi itibar sahibi olduğu şu günlerde, bu itibara sahip olmak kadar yönetmek ve korumakta büyük beceri gerektiriyor. İnsanlar, tüketiciler günün 24 saati, yılın 365 günü markalara, kurumlara bir ‘tık’ kadar uzaktalar o nedenle tercihler çözümcü, doğaya ve insana saygılı, yenilikçi, kullanışlı doğru gelişen ve gelecek vaat eden marka ve kurumlardan yana kullanıyorlar. Günümüzde bir ‘tıklama’ sizi, kurumunuzu, markanızı parlatabileceği gibi sonsuza dek de karartabilir.

DİGİTAL PR VE SOSYAL MEDYA

DigitalPR

İnternet bugün her alanda kullanılıyor. Attığımız her adımda internet var. Digital hayat ortamı yaşanıyor. İnsanlar digital ortamda ister istemez bazı izler bırakıyorlar. Bu izler istendiğinde bilinçli bir şekilde bırakılabilir. Digital PR ise bunların yönetilmesini sağlayan bir iş kolu. Digital PR uzmanı sanal ortamda bırakılan izleri önce belirler, sonra bunları gerektiği gibi düzenler. Manipülasyon tekniklerini kullanarak çalışmalar yapar. Konuyla ilgili mesajları doğru yerlere yerleştirerek vermeye çalışır. Bu alanda başarı sağlamak her şeyden önce dikkatli olmayı ve çok çalışmayı gerektirir. Bazı mesajları çok yönlü yorumlamak şarttır. Arama motorlarını çok iyi kullanmak için konu başlıklarını iyi belirlemek en önemli unsur. Bu size çalışmanızla ya da temsil ettiğiniz markanızla ilgili kim ne söylüyor bunu bilme kolaylığını sağlar. Başarılı Digital PR’cı sanal dünyada kendi kurguladığının dışında neler yaşandığını iyi bilen ve bunlara karşı senaryolar üreterek negatif durumları pozitife anında çevirebilendir. Bunu dışında tüm bu işleri yaparken de sanal dünyanın güvenlik sorunlarına da dikkat etmek bir zorunluluktur.

KRİZ YÖNETİMİ

kriz2
Kurumları, markaları, ürünleri, kişileri ülke içinde oluşan krizler doğrudan etkiler. Öte yandan yangın, grev, lokavt, terör gibi kapalı devre sorunlar her an kriz olarak karşınıza çıkabilir. Rakiplerinizin atraksiyonları, kampanyaları sizin için oluşturacakları anti-propagandalar da sizin için birer kriz problemidir. Bu nedenle stratejik iletişim planları içinde mutlaka kriz paketleri olmalıdır. Her markanın, her ürünün, her kurumun, her kişinin beklediği yaşanabilecek olası kriz teorileri mutlak vardır, olmalıdır. Kriz yönetimini beceremeyen, ağır bedeller ödemek zorunda kalabilir. Mobil PR’ın uzman olduğu konulardan bir tanesi de kriz yönetimidir. Sizlere krizsiz günler dilerken, herhangi bir krizin her an kapınızı çalabileceğini de anımsatıyoruz.

SPONSORLUK İLETİŞİMİ

Günümüzde sponsorluk bir kurum politikası olarak değerlendirilmelidir. Sektörler nerdeyse tüm projelerini, sponsorluk yöntemleriyle hayata geçirmektedirler. Sponsorluk iletişimi, kullanılması kolay olduğu kadar ciddi bir süreçtir. Her markanın, ürünün veya hizmetin ya da kurumun bir sponsorluk politikası olmalıdır.

İÇ İLETİŞİM YÖNETİMİ

iletisim yonetim

Şirketler, aslında birer dev çarklar kitidir. Bu çarkların içerisinde kimisi büyük, kimisi küçük, kimisi önemli işlevler taşır. Fakat bu çarklar bir bütünü oluşturur. Örneğin: şirketinizin 5. Katındaki satış departmanında ki görevli, şirketin santral memuruna sadece bir numara bağlatmak isteyen sestir. Satış elemanı, bütün gün masa başında oturan santral memurunu kıskanır. Ters açıdan baktığınızda santral memuru da, gününü açık havada çalışarak geçiren, çok sayıda insan tanıyan satış elemanını da kıskanmaktadır. Ayrıntısı ile incelediğinizde oradaki kıskançlığın tek sebebi iletişim kopukluğundan kaynaklanmasıdır. Bunun yanında şirket içinde alınan kararların uygulanmasında, politika değişikliklerinde iç iletişime büyük çapta ihtiyaç duyulur. Kurumlar içerisinde iç iletişim bağlarını oluşturmak için sizlere, kısa sürede sonuç veren çözümler üretmeye hazırız.

KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK İLETİŞİMİ

sosyal sorumluluk

Hemen her alanda karşımıza çıkan STK’lar çok sayıda projeler üreterek gerek kendi alanlarında, gerekse toplumun ihtiyaç duyduğu alanlarda fayda sağlamaya çalışmaktadırlar. Bu kişiler, kurumlar, markalar, ürünler için toplumla iletişim sağlamada son derece önemlidir.

PAZARLAMA İLETİŞİMİ

pazarlama_iletisim

Pazarlama faaliyetleri hiç durmaksızın değişimler arz eder. Bu çoğu zaman baş döndürücü bir hızdadır. Önemli komplikasyonlar içeren bir yönetim tarzı gerektirir. Pazarın durumunu sürekli takip etmek, tüketici eğilimlerini izlemek, genel bilinci, tutum ve davranışları takip eden komplikasyonlar içerir. Bu nedenle pazardan gelen verilerle ürün ve marka yönetimini sağlamak gerekir. Pazara yeni bir ürün sunmada rekabeti şekillendirmede bilinçli adımlar atmak entegre çözümler gerektirir. Bu aşamada işletmelerin geniş ve ağır yapılara sahip olmasına karşın hızlı ve doğru hareket etmesi bir zorunluluktur.